Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Integrovaný regionální OP Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Naše vize: Vzdělání + slušnost + zdravý duch = náš cíl!

Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Vloženo: 3. prosinec 2015

autor Mgr. M.Bártová, H.Wiesnerová
Tak přesně to udělali páťáci ve středu 2. prosince.  Na celý den se vydali na již tradiční předvánoční Betlémování do Spolkového domu a kostela sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře.  A že bylo na co se dívat! Třeba na výstavku nádherných Betlémů z mnoha koutů světa, po staročesku prostřený štědrovečerní stůl včetně pokrmů, které na něj patřily, na ozdobený vánoční smrček přesně tak, jak to mívali dříve naši prapradědové a jejich rodiny. A celou tu vánoční krásu doplnily koledy, které jsme zpívali už se živým pastýřem, andělem a třemi králi, kteří se přišli poklonit sv. Josefovi, Marii a právě narozenému Ježíškovi.  Někteří z nás jsme se totiž stali i účinkujícími ve staročeské tříkrálové hře „O tom královském vytrubování“.  Ale to zdaleka ještě nebylo vše! Na dvoře si na nás potom počíhali odněkud zatoulaní čerti a zatáhli nás do hlubokého sklepení pod Spolkovým domem.  Ale opravdu jen na chvíli, protože jsme to byli my, kdo je utancoval a utahal. No, byli staří a smradlaví a naše tempo zkrátka nevydrželi. A také nás tak trochu vysvobodila kouzelná babička. Ta totiž měla připravené povídání o Adventu a o tom, jak dříve děti koledovaly a co si také za své zpívání vykoledovaly. Pro některé to bylo naprosto neuvěřitelné, že koledou tenkrát byly jen oříšky, jablíčka, perníčky a sušené ovoce.
Závěr celého našeho putování patřil tvoření a vyrábění. Domů jsme maminkám a babičkám přinesli vlastnoručně vyrobenou svíčku ze včelího vosku a koledu na rtech… Vánoce, Vánoce přicházejí, to aby náhodou nezapomněly!

Galerie

 

logocof1.jpgEvropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Investice do rozvoje vzdělávání