Škola je zapojena do projektu Učíme se společně II na ZŠ T. G. Masaryka Kutná Hora, reg. číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0013845, který je financován z dotace Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Evropská unie, Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Naše vize: Vzdělání + slušnost + zdravý duch = náš cíl!

Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Dětská univerzita - Soví škola v březnu ve 2.C

Vloženo: 29. března 2017

autor Mgr. P.Formáčková
V naší  malé  univerzitě jsme si  v březnu vyrobili vlastní třídní peníze, se kterými se budeme v dubnu učit zacházet, abychom uměli dobře hospodařit s kapesným, které dostáváme od rodičů,tj. ukážeme si, jak  spořit.
 Každý si navrhl vlastní motiv mincí a bankovek a následně vybarvil.  Víme, že peníze nerostou na stromě ani se nelíhnou jako kuřata z vajec. Peníze se nám do peněženek nebo na účet dostanou tak, že nám je někdo dá. Ale není to zadarmo. Když rodiče chtějí peníze, musí pracovat. Peníze, které dostanou, to je jejich výplata. Z peněz, které rodiče za práci dostávají, musí každý měsíc zaplatit nájem za bydlení, elektřinu, vodu, za obědy dětí ve škole nebo školce, za kroužky, za telefon, televizi, rozhlas a internet. Platí se i nákupy jídla, pití, za oblečení a obuv, za lístky do kina, divadla, za hokej, fotbal, za koncert, nebo za výlet. Zaplatit se musí i benzín či nafta do auta, za lístek na autobus či vlak. Každý měsíc se ještě snaží dát peníze stranou – USPOŘIT – „něco stranou“. Vidíme, že toho k placení není rozhodně málo. Pokud je maminka doma na mateřské dovolené s miminkem, od státu dostává peníze, ale není to rozhodně tolik, kolik by si vydělala v práci. Rodiče tak musí vyjít s jedním platem.
            Z vyprávění víme, že peníze tu nebyly odjakživa. Nejdříve fungoval tzv. výměnný obchod. První kovové mince se vyráběly už před 2700 lety, ve středověku byly mince raženy ze stříbra a zlata. Měly hodnotu podle váhy a kovu, ze kterého byly vyrobeny. Později se vyráběly ze slitiny kovů (tak je tomu  i dnes). Přední strana mince se nazývá lícová, zadní rubová. Lícová strana je ta, na které je uvedeno, kdo minci vydal, kdo ručí za její pravost a také její hodnota.
            Vyzkoušeli jsme si výměnný obchod, nabízeli jsme si „něco za něco“, abychom si předvedli, jak asi probíhala SMĚNA – tedy vyměňování ZBOŹÍ ZA ZBOŹÍ. Také jsme si zkusili jednoduchou „ražbu“ mincí. To byla tedy naše březnová náplň. Víme tedy, k čemu všemu jsou peníze třeba. Kdo je chce mít, musí pracovat, umět si je vydělat. „Bez  práce nejsou koláče“ a bez práce nejsou ani peníze.

Galerie

 

logocof1.jpg

Investice do rozvoje vzdělávání

Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Integrovaný regionální OP Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.