Naše vize: Vzdělání + slušnost + zdravý duch = náš cíl!

Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Žáci pátých tříd v katedrále v Sedlci

  • Mgr. Dana Mrňáková

Vloženo: 15. listopadu v 0:00

Platnost do: 30. listopadu 2024 v 23:59

Žáci pátého ročníku navštívili vzácnou a unikátní památku UNESCO – nejstarší katedrálu ve střední Evropě „Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci“, nejstarší část celého královského města, kde se začala psát celá historie Kutné Hory.

Připomněli jsme si pověst o založení KH, kdy jeden z mnichů cisterciáckého opatství našel první stříbrnou žílu a vinice museli ustoupit nově vznikající osadě.

Během exkurze jsme se seznamovali s osobnostmi spjatými s historií – o obnovu kláštera se zasadil opat J. Snopek, který si na pomoc zavolal začínajícího architekta J. B. Santiniho – Aichla. Ten při realizaci prokázal svoji genialitu (šnekové schodiště, samonosná klenba – česká placka). A malíře P. Brandla, který je v KH pochován.

Luštili jsme spoustu kvízů na dokonale vypracovaném pracovním listě, až jsme se dostali k pokladu – nejstarší monstranci na světě (1389).

Všem, kdo ještě nenavštívil SPLENDISSIMU BASILICU (nejskvostnější baziliku), návštěvu doporučujeme.

Galerie

douc23.jpg

douc.jpg

sablony3.jpg

logocof1.jpg

Investice do rozvoje vzdělávání

Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Integrovaný regionální OP Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.