NÁRODNÍ PLÁN DOUČOVÁNÍ pro školní rok 2022/2023

Vloženo: 7. října 2022 v 0:00

Doučování z Národního plánu obnovy pokračuje i ve školním roce 2022/2023. Finanční prostředky pochází z fondu Evropské unie – Next Generation EU a budou veřejným školám opět poskytnuty prostřednictvím předem určeného ad hoc normativu prostřednictvím krajů a znovu rozděleny na dvě období:

září–prosinec 2022

leden–srpen 2023

Účel i podmínky využití prostředků jsou zveřejněny prostřednictvím Věstníku MŠMT  a jsou obdobné jako v předchozím období, tj. individuální nebo skupinové doučování žáků ohrožených školním neúspěchem (tentokrát s vyšším důrazem na žáky s odlišným mateřským jazykem).

Zvýšená podpora je nezbytná zejména při vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem, což se ve zvýšené míře týká zejména žáků s nevyhovujícím domácím zázemím či klesající motivaci.

Potřeba podpory může ale směřovat i k dalším žákům, kteří nemusí zaostávat v prospěchu nijak významně, ale i tak je období distanční výuky zasáhlo (např. velmi omezené či žádné možnosti pro podporování a rozvíjení talentu u nadaných žáků).

Sledován je nejen prospěch, ale také základní přehled v tématech, schopnost navázat na další očekávané znalosti. Organizační a personální zajištění doučování je v kompetenci ředitele školy.

S ohledem na skutečnost, že povaha doučování není školským zákonem definována, není definována ani minimální odborná kvalifikace. Na naší škole doučují pouze pedagogičtí pracovníci – zaměstnanci školy (učitelé a asistentky pedagoga). Celkem se zapojilo 19 pedagogů.

Doučování probíhá hlavně v českém jazyce a matematice, ale také v angličtině, němčině.