Vzdělání pro život + slušnost a respekt + zdravá škola
= náš společný cíl
Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Záchranná stanice Pavlov
Vloženo: 25. dubna 2023 v 0:00
Platnost do: 30. dubna 2025 v 23:59
V pátek 21. dubna 2023, k oslavě Dne Země, navštívili páťáci Záchrannou stanici Pavlov nedaleko Ledče nad Sázavou.
Hlavním posláním místních ošetřovatelů je přijímat a starat se o hendikepovaná zvířata, která jejich pomoc opravdu potřebují. Pokud je zvíře, které lidé do stanice přivezou nebo mu zavolají pomoc slabé či zraněné, vyléčí ho a vypustí zpět do přírody.
Pod vedením ošetřovatelů žáci prožili příjemné a poučné dopoledne, kdy mohli vidět hlavně zachráněné ptáky (sovu pálenou, krkavce, orly, poštolky, káně, výry velké), savce a další živočichy. Některé z nich si mohli i pohladit. Např. ježka, veverku a netopýra.
Povídání o netopýrech všechny velice zaujalo. Netopýři se dožívají věku vyššího než 40 let. Vzhledem k tomu, že jsou slepí, spoléhají se na svůj sluch, orientují se jím v prostoru a dokáží si zajistit potravu. Ústy i nosem vydávají tóny o vysoké frekvenci, sluchem i lebkou zachycují odražené vlny od objektů a právě díky této echolokaci jsou schopni se výborně orientovat.
Dalším zajímavým živočichem, kterého jsme poznali byl orel mořský, který žere převážně ryby, ale uloví i zajíčka a když je hodně líný, jí i mršinu. Samice Meggie jako mládě vypadla z hnízda, zlomila si kůstku v pařátu, vlivem zánětu jí upadl dráp, a tak se již nemohla vrátit do přírody, protože by nedokázala lovit. Tito orli váží okolo 6 kg a dožívají se zhruba 50 let.
Zdraví výři Zorya a Duch byli zabaveni z nelegálního chovu, jsou zvyklí na člověka a neumí sami lovit, proto musí zůstat ve stanici. Jejich mláďata, která Zorya zanedlouho vysedí, se však do volné přírody dostanou.
Slepý krkavec Loky, největší zpěvný pták, dožije se až 70 let.
Dále se zde „napravuje“ straka, která obtěžovala lidi v parku a kradla jim svačiny.
Nejvíce se žáci potěšili s ochočenými vydrami říčními Májou a Alfonsem, které mohli sledovat i za sklem, jak plavou pod vodou. Ve volné přírodě je vydra samotář, za noc ujde i 20 km, mají hydrodynamický tvar těla pro dobré plavání a svalnatý ocas, který slouží jako kormidlo. Vydra vydrží 2 min pod vodou, při čemž stihne ulovit kořist. Mají hustý kožich, 50 tisíc chlupů na 1 cm², který udržuje vzduch a zůstává suchý.
Žije tu také norek evropský z Estonska. Samec i samička jsou v programu záchrany norků.
Vrcholem programu byl lišák Lukáš, zachráněný ze skruže úplně zubožený, matka ve skruži zemřela. Děti si Lukáše hladily a mohly ho dokonce i nakrmit.
Na závěr jsme si nakoupili upomínkové předměty – pohledy, záložky, magnetky, podtácky...
Návštěvu jsme si nesmírně užili a všem toto místo vřele doporučujeme.