Vzdělání pro život + slušnost a respekt + zdravá škola
= náš společný cíl
Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Světový den diabetiků
Vloženo: 14. listopadu 2023 v 0:00
Platnost do: 30. listopadu 2025 v 23:59
V úterý 14.11. mají diabetici po celém světě svůj den. Protože se jedná autoimunitní onemocnění, jehož počet každým rokem stoupá, rozhodli jsme se prostřednictvím metod formativního učení (domovské a expertní skupiny) ponořit trochu více do tématu a upozornit na závažnost tohoto problému. Navštívil nás také pan učitel Schwarz, který nám popsal, objasnil, přiblížil, co vše toto onemocnění obnáší, když nemoc vstoupí do života rodiny. Za jeho výklad mu tímto moc děkujeme.
Proč bychom se měli o cukrovku zajímat? Statistiky jsou odstrašující: v roce 1985 bylo na světě asi 30 miliónů diabetiků. Roku 2000 se jejich počet odhadoval na minimálně 151 miliónů. Rok 2001 již přináší strašné číslo: 177 miliónů diabetiků na světě. Pokud se tato „epidemie“ ničím nezpomalí, v průběhu 25 let se toto číslo vyšplhá až na 300 miliónů! V České republice je celkem 654 164 diabetiků. Naše země je v porovnání s Evropou v počtu diabetiků na 100 000 obyvatel na průměrných hodnotách (na rozdíl od obezity, kde je na prvním místě). Co je ale opravdu závažné, ČR má v Evropě další smutné prvenství - je na prvním místě v počtu nových případů cukrovky (v roce 2000 to bylo přes 500 nových pacientů na 100 000 obyvatel, kdežto např. ve Francii je to něco přes 200).
Finanční náklady na zdravotní péči jsou enormní: Odhaduje se, že náklady na komplikace spojené s cukrovkou se pohybují mezi 5 – 10 % celkových nákladů na zdravotní péči. A komplikace cukrovky bohužel mohou vyústit až v předčasné ukončení života:
Diabetes je hlavní příčinou slepoty u lidí po dokončení 20. roku života, cukrovka je hlavní příčinou amputací končetin, které nejsou důsledkem úrazů. U diabetiků je mnohem větší pravděpodobnost vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Také se u nich vyvine závažné onemocnění ledvin. Dále jsme se dozvěděli, že nejvýznamnějším krokem z hlediska léčby diabetu se stal „objev“ inzulinu (původně isletin) roku 1921, který znamenal novou naději na život pro diabetiky. Zasloužila se o to čtveřice vědců v čele s Frederikem Grant Bantingem. Za tento počin získali roku 1925 Nobelovu cenu. Pamatujme na prevenci v podobě pravidelného pohybu, zdravou stravou předcházet vzniku nadváhy, vyvarovat se stresu.