Vzdělání pro život + slušnost a respekt + zdravá škola
= náš společný cíl
Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Sobotní výlet za vzděláním a zábavou
Vloženo: 16. března 2024 v 0:00
Platnost do: 31. března 2026 v 23:59
Několik dětí z 5.A se rozhodlo strávit sobotu aktivně a vyrazilo do Prahy. První zastávkou bylo Muzeum Bedřicha Smetany. To se nachází v krásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu u Karlova mostu, v místě s překrásným výhledem na řeku Vltavu a Pražský hrad. Expozice představuje život a dílo zakladatele české národní hudby, výtvarné řešení je netradiční, velmi působivé. Zahrnuje kopie Smetanovy korespondence, deníků, notových rukopisů, dobových vyobrazení. V originálech jsou tu skladatelovy portréty a dalších členů jeho rodiny, klavír, na který autor hrál, některé jeho osobní věci a čestné dary od ctitelů.
Odsud jsme se vydali pěšky na Petřín. Nejprve naše kroky vedly do zábavného labyrintu. Uprostřed zrcadlového bludiště se nachází obraz s plastickým popředím představující bitvu o Karlův most z konce třicetileté války roku 1648 mezi švédským vojskem a pražskými studenty. Náročný výstup na samotný vrch nás neodradil od výstupu na mladší a menší sestru pařížské Eiffelovky. Petřínská rozhledna byla vystavěna na popud členů Klubu českých turistů v roce 1891 k příležitosti Jubilejní zemské výstavy.
Poslední zastávkou našeho výletu bylo Muzeum Karla Zemana. Tento český filmový vizionář a génius dal české kinematografii 20. století světový zvuk. Dovedl ovládnout triky tak, jako nikdo před ním. Inspirovali se jím třeba Steven Spielberg nebo Tim Burton. Hravé pojetí expozice nás vtáhlo do děje jeho nejslavnějších filmů (Baron Prášil, Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď a další). Zjistili jsme, jak vznikly a fungovaly filmové triky, vyzkoušeli jsme si je na vlastní kůži (v roli Barona Prášila jsem se proletěli na dělové kouli, „proletěli“ se na létajícím stroji). Těšíme se na dubnový výlet.