Vzdělání pro život + slušnost a respekt + zdravá škola
= náš společný cíl


Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Mezinárodní konference s účastní naší školy

  • Mgr. Dana Mrňáková

Vloženo: 9. září v 0:00

Platnost do: 30. září 2027 v 23:59

Čtyři srpnové dny strávila naše paní učitelka Mgr. Jana Červená ve finském městě Turku, kde probíhala mezinárodní konference Science on Stage (Věda na jevišti). Tato konference sdružovala inspirativní učitele přírodovědných předmětů z více jak 30 zemí. Mezi 450 základními i středními školami se naše Masaryčka rozhodně neztratila! Díky perfektní prezentaci projektu v loňském národním kole v pražském planetáriu Dominikem Rejnkem, Davidem Červeným a Zdeňkem Antožym jsme postoupili až na mezinárodní úroveň. V kategorii STEAM (Science, Technik, Engineering, Math) v oblasti digitálních technologiích prezentovala paní učitelka dvouletý projekt s názvem Masaryčka letí do vesmíru.

Během něj se podařilo dvěma třídám paní uč. Formáčkové a Červené pracovat na mnoha aktivitách s cílem prozkoumání vesmíru, žáci se společně učili, podnikali exkurze. Hlavní cílem projektu bylo pořídit fotografie zakřivení planety Země. Ptáte se, jak by to žáci základní školy mohli dokázat? Díky organizaci Eduzměna, sběru starého papíru a podpoře vedení školy! Nakupili jsme komponenty k sestavení stratosférické sondy od organizace Dotkni se vesmíru a ve spolupráci se SteamAcademy ji po zkonstruování a naprogramování vypustili z pražského hydrometeorologického ústavu. Pomocí antény, GPS lokátoru a mobilní aplikaci pak žáci se svými rodiči kopírovali její let po silnicích a nalezli ji po dopadu na zem. Náš konvoj čítal devět aut! Rodiče, velmi vám za vaši pomoc děkujeme!

Po nalezení sondy došlo na její kontrolu a ve škole k získání dat (atmosférický tlak, nadmořská výška, GPS poloha, teplota, vlhkost) a jejich zpracování do grafů, tvorbě pomůcek…Mezi nejzajímavější údaje patří, že jsme vystoupali do výšky 35km a neměřili změny teplot, přičemž nejnižší sahala v 11km k -37°C. A to zakřivení Země? Představte si…opravu je kulatá:)

Během konference zahraniční kolegové velmi oceňovali biologickou část projektu. S paní uč. Voldřichovou pořídili starší žáci mikrospokopický snímek rostlinné buňky před a po pobytu ve vesmíru. Zjistili trvalou destrukci chloroplastů a zjišťovali příčinu! Na základní školu pěkné, ne?

Poslední částí konference byla návštěva státního gymnázia v Turku, kde mezinárodní skupině učitelů byl představen systém finského školství. Jejich projektová výuka, nabídka programů, zázemí pro učitele i studenty všechny nadchl.

V současné době je projekt ukončen. Částečně stále žije v podobě meteorologické stanice, kterou jsme díky Eduzměně a vedení školy instalovali na střechu tělocvičny. Pokud vás tedy zajímá, jaké máme v našem městě počasí, můžete ho přes školní web sledovat.

Pokud se o konferenci chcete dozvědět více, může navštívit fyzikální centrum Elixíru do škol na naší škole, jejímž tématem bude právě sdílení zkušeností.

Galerie

 Škola je zapojena od 1.7.2023 do projektu Společným učením se zlepšujeme, registrační číslo: CZ.02.02.XX/…111, který je financován z Operačního programu Jan Amos Komenský

logo7-2.jpg

douc23.jpg

 

Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Integrovaný regionální OP Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

logocof1.jpg

Tento web využívá k poskytování služeb soubory cookies.

Více informací